Z wizytą u ortodonty

Specyficzną specjalizacją wybieraną w ramach studiów stomatologicznych jest niewątpliwie ortodoncja. Jeszcze całkiem niedawno była ona uważana za działanie profilaktyczne i korygujące, mające na celu niwelację różnego typu wad wymowy. Współcześnie wiemy już, że lekarz ortodonta zajmuje się leczeniem wad zgryzu, a także czuwa nad jego pożądaną estetyką. Okazuje się, że to wcale niełatwe zadanie, zarówno dla lekarza, ale przede wszystkim dla samego pacjenta, który w większości przypadków zmuszony jest do noszenia niezbyt komfortowego, specjalistycznego aparatu ortodontycznego. W ostatnich latach mogliśmy obserwować prawdziwą plagę wad zgryzu, w szczególności u dzieci oraz nastolatków.

Obecnie wybór aparatów jest bardzo duży i jednocześnie wciąż powstają nowe, bardziej zaawansowane. Jednym z najbardziej rewolucyjnych okazał się jednak tak zwany aparat Incognito, czyli całkiem niewidoczny! Obok tego modelu należy wyróżnić również ten, który nosi nazwę Insignia i jest mocowany po wewnętrznej strony zębów.

Jak wygląda typowa wizyta o lekarza ortodonty? Otóż, ta pierwsza jest zawsze spotkaniem konsultacyjnym, podczas którego robione są tak zwane wyciski, dzięki możliwe będzie wykonanie gipsowych modeli żuchwy oraz szczęki. Działanie te są konieczne, aby ortodonta mógł ustalić szczegółowy, a przede wszystkim skuteczny plan leczenia. Kolejna wizyta to z kolei czas, kiedy pacjent po zaakceptowaniu zaproponowanego mu planu leczenia, zgadza się na separację. Jest to zabieg, który wykorzystuje sprężyste, małe gumki, które lokuje się pomiędzy zębami pacjenta, zaś w następnej kolejności zakłada pierścienie. Trzecia wizyta to już ostateczne założenie aparatu ortodontycznego.

Niquitin - pastylki