
Różne spojrzenia na profesję stomatologa
Specjalizacje chirurgiczne z zakresu stomatologii są zróżnicowane w państwach europejskich ze względu na swój zakres, a także wymagania konieczne do ich uzyskania przez dentystów.
Przykładowo, na Litwie stomatolodzy mogą podejmować się uzyskania specjalizacji z dwóch dziedzin chirurgicznych, które różnią się tam pomiędzy sobą z formalnego punktu widzenia. Mowa tu o chirurgii stomatologicznej i chirurgii szczękowo-twarzowej. W zdecydowanej większości krajów, sytuacja wygląda jednak bardziej skomplikowanie, patrząc przez pryzmat zainteresowanego tematem stomatologa. Otóż, na przykład w Niemczech, jedynie człowiek, który posiada dyplom ukończenia studiów zarówno na kierunku lekarskim, jak lekarsko-dentystycznym, może starać się o zdobycie tytułu specjalisty w zakresie chirurgii szczękowo-twarzowej. Jak widać, jest to więc dużo dłuższa i trudniejsza droga, ale jednocześnie to właśnie ona jest bardziej zalecana przez największe autorytety, czyliprzez Sekcję Chirurgii Szczękowo-Twarzowej, która należy do Europejskiej Unii Lekarzy Specjalistów.
W naszym kraju, odbywanie specjalizacji w zakresie chirurgii szczękowo-twarzowej jest możliwe zarówno na kierunku lekarskim, jak i lekarsko-dentystycznym. Różnice pomiędzy krajami, dotyczące wymagań, co do bycia chirurgiem szczękowo-twarzowym, wynikają przede wszystkim z faktu odmiennie zorganizowanego systemu ochrony zdrowia oraz kształcenia przyszłych lekarzy. W pewnym stopniu przyczyna leży w odrębnym postrzeganiu przez różne narody profesji stomatologa. Jeszcze do niedawna, niektóre kraje przyjmowały, że jest to jedynie specjalizacja medyczna, nie zaś odrębny, niezależny zawód.